Återbruket

Välkommen till Ansgarskyrkans second hand-butik ”Återbruket i centrum” Lidingös mest centrala butik för återbruk. Här hittar du både det som är användbart, vackert och skönt. Vår ambition är att erbjuda fräscha och attraktiva varor. Det allra mesta du ser på våra hyllor är någonting unikt som varit väl omhändertaget och som nu erbjuds ett nytt hem.

Invigningen av Återbruket i november
Välkommen att slå dig ner i vårt café
Hitta både vackert, användbart och skönt

Genom butiken finns en möjlighet för alla att bidra till klimat- och miljöomställningen genom att köpa second hand och kunna lämna vidare det som inte används.

Hållbarhet är ett tema i Ansgarskyrkan som målmedvetet arbetar med att vara en Grön kyrka. Att inte alltid köpa nytt utan återanvända eller lämna vidare det som inte används är en del av en hållbar livsstil.

Du är välkommen att lämna in gåvor* (se nedan) under veckans alla dagar under Café Ansgars öppettider: kl 10.00 – 16.00 måndag till torsdag kl 10.00 – 15.00 fredag.

Vi tar tacksamt emot det som är fräscht, helt och rent. Saker du själv skulle kunna tänka dig att betala en slant för!


 • Inredningsdetaljer
 • Prydnadsföremål
 • Husgeråd – Dukning & Servering
 • Lampor – tak, bords och golvlampor
 • Porslin och glas
 • Kök och matlagning
 • Hemtextil – dukar, filtar, kuddöverdrag, äverkast
 • Små möbler (sängbord, satsbord, byråar, pallar, barnmöbler, väggskåp, speglar)
 • Bijouterier och accessoarer
 • Skor, handväskor och mindre väskor
 • Böcker som publicerats inom tre år

Genom att handla i och skänka varor till Återbruket ger Du också ett ekonomiskt bidrag till församlingens verksamhet som musik- och barnverksamhet, språkcafé, diakoni, tisdagstorg, integration och mycket mer.